Pomniki w Raciborzu

Pomnik im. Stanisława Moniuszki


Urodził się 5 maja 1819r. w Ubelu. W 1827 r. rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie ośmioletni Moniuszko rozpoczął naukę u Augusta Freyera. Następnie w Mińsku kontynuował naukę u Dominika Stefanowicza. Następnie studiowiał w Berlinie u carla Friedricha Rungenhagena. Po ukończeniu nauki w Wilnie działał jako organista, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego w mieście. Od 1864 r. był wykładowcą w Instytucie Muzycznym w Warszawie. W celu upamiętnienia jego ważnej działalności w Polsce od 1908 r. nazywa się m.in nazwy ulic, odsłania się tablice upamiętniające a także pomniki. Jego wizerunek widniał na banknocie 100 000 zł, będącym w obiegu w latach 1996-1996. Był także upamiętniany na znaczkach Poczty Polskiej. Na zdjęciu obok pomnik oddający mu cześć w Raciborzu.

Pomnik im. Jana Pawła II


Pomnik znajduje się przy Kościele im. Matki Bożej. Prace nad zaprojektowaniem pomnika powierzono pracowni prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia raciborskiego pomnika przez ks. Mariana Żagana odbyła się 20 maja 2006 r. oraz, szczególnie gdy Św. Jan Paweł II został wyniesiony do chwały ołtarzy, pomnik ten przypomina i będzie przypominał następnym pokoleniom wielkiego papieża Polaka i Jego nauczanie, które ma nam pomóc żyć dla Boga, ojczyzny i ludzi.

Pomnik im. Powstańców śląskich


Pomnik upamiętnia Powstańców Śląskich, którzy pod przywództwem Wojciecha Korfantego oraz Alfonsa Zgrzebnioka zorganizowali wystapienie zbrojne przeciw niemieckim organom bezpieczeństwa To wystapienie zbrojne odbyło się na terenach Górnego Śląska. II powstanie śląskie to jedna z pięciu zakończonych sukcesem polskich insurekcji obok dwóch powstań wielkopolskich. Pomnik usytuowany jest w parku przy "Mechaniku."

Pomnik im. Josepha von Eichendorffa


Joseph von Eichendorff był jednym z najwibitniejszych przedstawicieli niemieckiego romantyzmu. Poeta pozostawił po sobie 608 wierszy, 3 poematy epickie, 9 sztuk teatralnych, 13 nowel i opowiadań oraz jedną powieść. Odsłoniecie jegi pomnika nastąpiło 26 września 1909r. W 1945r. po wkroczeniu Armii Czerwonej pomnik został zdjęty z cokołu i ślad po nim zaginął. Jednak 4 września 1994 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie odbudowanego pomnika, który stanął na swym dawnym miejscu.

Pomnik Matki Polki


Został zaprojektowany przrz Jana Borowczaka, odsłonięty 14 lipca 1973 r. Postać Matki Polki to polski symbol kobiety patriotycznej, które całe swoje życie poświęciła rodzinie i wychowaniu dzieci w duchu patriotycznym w umiłowaniu wolności oraz poszanowaniu dla języka ojczystego i kultury.

Pomnik im. Arki Bożka


Pomnik położony jest przy ulicy Opawskiej. Został odsłoniety dnia 9 maja 1980 r. Jego autorem jest rzeźbiarz Augustyn Dyrda. Pomnik został odlany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Przedstawia on Arkę Bożka z wyciągniętymi rękami, w geście człowieka skorego do niesienia pomocy innym. Arkadiusz Bożek był polskim działaczem na Śląsku Opolskim.
Autor strony: Kamil Bratkowski
Nazwa „pomnik” wywodzi się od staropolskiej formy słowa „pamiętać” – „pomnieć” i oznacza miejsce upamiętniające wydarzenie bądź osobę.